324 816 4491 542 245 1418
Web Sitemize Hoşgeldiniz !
Anamur
ANAMUR
BaŞta Muz olmak üzere Yer FİstİĞİ, Narenciye ve Çilek ile ünlü olan Anamur ürkiye'nin Akdeniz'deki en uç noktasİnda yer alİr. Batİsİnda GazipaŞa, kuzeyinde Ermenek, doĞusunda ise Bozyazİ ilçeleri ile çevrilmiŞtir.
Maki ve tropikal iklim bitkilerinin tümünü bulabileceĞiniz bu Şirin ilçede çam, piynar, meŞe, maun, defne, keçiboynuzu, kekik, mersin, zakkum, sedir ormanlarİ ve daha nice bitki türü yetiŞir.
Anamur için Lokman Hekim 'Bu topraklara kan damlasa can biter', Evliya Çelebi 'Anamur'da bastonunu topraĞa vursan yeŞerir' demiŞtir.
Akdeniz'in sİcak, mert ve vatansever insanlarİnİn yetiŞtiĞi bu güzel Şehrin genel köyleriyle birlikte nüfusu 2008 yİlİ sayİmİna göre 63.000'dir. Anamur son zamanlarda hİzla göç alan bir yer olmuŞtur ve il olmaya aday Anamur'un yaz aylarİndaki nüfusu 100.000'e yaklaŞmakla birlikte, merkez nüfusu 33.935'dir.
Türkiye'nin el deĞmemiŞ olma özelliĞi ile birlikte en uzun kİyİ Şeridine sahip olan ilçeden yavruvatan Kİbrİs'İn daĞlarİnİ da görebilirsiniz.
Tabiat ve Kültürel zenginlikleri bakİmİndan oldukça zengin Anamur'da KöŞekbükü Astİm MaĞarasİ'nİ, Titiapolis Antik Kenti, Mamure Kalesi'ni, Alaköprü'yü, Anamuryum Antik Kenti'ni, Yaylalarİnİ, Pullu Orman İçi Kamp Alanİ'nİ, Azİtepe'yi, Atatepe'yi, Akcami'yi, Sahillerini, İskele'yi, Toroslar'İ,Dibek Alabalİk Çiftlikleri'ni ve Akdeniz'in en büyük yaylalarİndan biri olan Abanoz'u gezmenizi tavsiye ederiz. Bu kadar deĞil tabi ki de, dünyanİn en uzun (ve hala sonuna ulaŞİlamayan) Çukurpİnar düdeni de Anamur'da.
EĞer karnİnİz acİkİrsa muhteŞem tatlara kendinizi hazİrlayİn. Çünkü Yörüklerin mutfaĞİ oldukça zengindir. Sahilde hem Balİk yiyebilir, hem bol köpüklü doĞal ayranlarİ tüketebilir, sİkma, gözleme, tereyaĞlİ böreklerin en güzelini tadabilirsiniz.
Yöreye özgü meŞhur batİrİk bazİ ailelerde sabahlarİ bile tüketilir. KeŞkek, dövme, böĞrülce, gölevez, kİsİr, piŞi, yahni, samsİra, semizotu, semizotu salatasİ, maŞ çorbasİ ve sayamayacaĞİmİz nice farklİ tat Anamur'da sizleri karŞİlayacaktİr.
TaŞeli bölgesine ve Yörük obalarİna has bir Şivesi olan misafirperver Anamur halkİ Şehrimize gelen tüm gönül dostlarİna kapİlarİnİ açar.
Üzeri naylon kaplİ seralar sizleri hayretler içerisinde bİrakmasİn. Çünkü buralarda yeryüzünün en kaliteli muz türü olan Anamur Muz'u yetiŞtirilmektedir. Kokusuyla, tadİyla bambaŞka olan bir Muz türü. Hemen hemen her köŞe baŞİnda ve tüm tezgahlarda Anamur Muzu bulabilirsiniz muhteŞemliĞi ve düŞük fiyatİyla. Anamur'un en deĞerli ve önemli geçim kaynaĞİdİr muz. Yorulmak bilmeden çalİŞİr insanlar Anadolu'nun her köŞesine dünyanİn en kaliteli muzunu ulaŞtİrabilmek için alİnterlerini topraĞa akİtarak. Ülke ekonomisine de büyük ölçüde katkİ saĞlar Anamur tarİmsal potansiyeli sayesinde.
Anamur tarİm kenti olmasİnİn yanİnda geliŞen bir turizm Şehridir. Yazlİklar, oteller, pansiyonlar, günlük kiralanan eŞyalİ evler, tümü Şehrimize gelecek olan misafirlere hazİrlar kendini.
Biraz sakinlik, çam kokulu daĞlar, kelebeklerin uçuŞunu arİyorsanİz sizleri Anamur'a bekliyoruz. Bir tarafİnda tüm bunlarİ bulabileceĞiniz Anamur'da eĞlence mekanlarİ, temiz bir sahil ve kusursuz kumsalİ da bulmak mümkün. Ayrİca Anamur'da her türlü sosyal aktiviteye ulaŞabilirsiniz.
Bir cennet köŞesi olan Anamur sevgiliye duyulan özlem kadar baĞlar kendine insanİ. Bundandİr ki dİŞarİdan tatil için gelen birçok vatandaŞİmİz daha sonralarİ Anamur'a yerleŞmeyi tercih etmiŞtir.
Sizleri yeŞillerle dolu, ufkunu Akdeniz'e açmİŞ, sİrtİnİ Toroslar'a yaslamİŞ kekik kokulu Anamur'a bekliyoruz.
Anamur'da görüŞmek dileĞiyle...
 
 
Antalya'dan Adana'dan Ankara'dan
1- Manavgat, Alanya ve GazipaŞa karayolu üzerinden toplam 260 km uzaklİĞİ vardİr. Yol özel araçla 4 saat, Otobüs Şirketleriyle 5 saat sürmektedir.
2- Mersin, Erdemli, Silifke, TaŞucu, Ovacİk, Aydİncİk , Bozyazİ üzerinden 230 km yol mesafesi ile ulaŞİlabilir. Yol özel araçla 4 saat, Otobüs Şirketleriyle 5 saat sürmektedir.
3- Konya, Karaman, Mut, Gülnar, Aydİncİk üzerinden gelinebildiĞi gibi, Konya, TaŞkent, Ermenek üzerinden veya Konya, SeydiŞehir, Akseki, Alanya, GazipaŞa yoluyla da gelinebilir. Ankara ve Konya'dan Otobüs Şirketinin sferleri bulunmaktadİr.
4-Deniz Yolu İle Kİbrİs'tan belli dönemlerde Anamur - Girne arasİnda çalİŞan deniz otobüsleri ile Kİbrİstan Türkiye'ye denizyolu ile ulaŞİmİ 2 saatin altİnda bir sürede alabilirsiniz. Girne - TaŞucu arasİnda da çalİŞan deniz otobüsleri ile de TaŞucun'dan ulaŞİlmaktadİr.
 
UĞranmasİ gereken yerler
Anamur - GazipaŞa, Anamur - TaŞkent, Anamur-Gülnar, Anamur-Silifke karayolundaki doĞal güzellikler görülmeye deĞer güzelliktedir.
Anamur karayolu üzerinde Antalya yönünden gelirken Melleç ve Tenzile yolu üzerinde balİk restaurantlarİnda konaklayabilir, yol kenarİndaki muz, keçiboynuzu, yerfİstİĞİ satİcİlarİndan hediyeliklerinizi alabilirsiniz.
Mersin yönünden gelirken TaŞucu-Aydİncİk arasİnda muhtelif mola tesislerinde rahatlİkla konaklayabilirsiniz.
TaŞkent- Ermenek yoluyla gelirken Anamur yaylalarİndan geçersiniz. Bu yaylalardan özellikle Abanoz yaylasİnda mola vermeden, nefis İzgaralarİndan tatmadan geçmeyiniz.
 
Anamur son zamanlarda doĞa ve tarih kenti olarak ön plana çİkmayİ baŞarmİŞtİr.
Anamurda bulunan Çukurpİnar maĞarasİ dünyanİn en derin maĞaralarİ arasİnda yer almaktadİr. BoĞaziçi üniversitesi tarafİndan yapİlan keŞiflerle Çukurpİnar maĞarasİnda 1420 metreye kadar ulaŞİlmİŞtİr.
Çukurpİnar maĞarasİ dünyanİn en derin maĞarasİ olan Fransa'daki maĞaradan sonra ikinci sİrayİ alİr. AraŞtİrma ekibi bu doĞa harikasİnİ keŞfettikçe bulunan yerleri özelliklerini dikkate alarak bölümlere, İŞİltİlİ, kurnalİ galeriler, zümrüt, sarkaçlİ, derin göl, basamaklİ, sanat gölü gibi adlar koymuŞlardİr.
Anamur'un kuzey batİsİndaki Çamurlu yaylasİndan sonra 4 saatlik bir yürüyüŞle 1890 m. yükseklikteki Çukurpİnar adlİ düden maĞaranİn aĞzİna gelinir.
Çukurpİnar maĞarasİnda biriken sular duru pİnar olarak Su gözünde ortaya çİkar ve Dragon çayİna karİŞİr.
Çukurpİnar maĞarasİ alp'in kİvrİlmasİndan etkilenmiŞ horizontel diskordan olarak miyosen denizinde çökelmiŞ kalker içinde bulunan düden oluŞumlu aktif bir maĞaradİr.
Abanoz yaylasİndaki suyun gözü olarak bilinen maĞarasİ sarkİt ve dikitlerden oluŞur.
 
ÜĞü MaĞarasİ ise Anamur-Yayla karayolunun 12. kilometresinden KaralarbahŞiŞ köyü çİkİŞ kİsmİndan Kükür köyüne doĞru uzanan dere yolu üzerindedir. Aynİ zamanda bu yol Anamur içme suyunun da geldiĞi Kükür pİnar suyunun Anamur'a getiriliŞi sİrasİnda inŞa edilmiŞ bir yoldur. KaralarbahŞiŞ köyünden itibaren 6. kilometrede yolun solunda daĞdan soguk bir su çİkar. KaralarbahŞiŞ ile ÜĞü deliĞi arasİndaki yol stablizedir. Bu suyun çİktİĞİ yer ÜĞü deliĞidir. MaĞaranİn bulunduĞu alan GüneybahŞiŞ köyü sİnİrlarİ içindedir. GüneybahŞiŞ'in içinden yaya olarak ta maĞaraya ulaŞİlabilinir. Suyun çİktİĞİ kİsİmda herhangi bir giriŞ yoktur. Su çİkİŞİna göre saĞ tarafta hemen üst kİsİmda da 3 metre çapİnda dairesel bir alandan maĞaranİn içine girilebilinir. MaĞara giriŞi dar olmasİndan dolayİ karanlİktİr. İçeriye İŞİk girmez. Ya meŞale, ya da aydİnlatma araçlarİ ile maĞaraya girmek mümkündür. İçerisinde de su akmaktadİr. Yer yer geniŞ göllere rastlanİr. MaĞara içinde birbirine geçit veren beŞ ayrİ bölüm bulunmaktadİr. Tavan yüksekliĞi ter yer 10-20 metre arsİnda deĞiŞiklik gösterir. KeŞvedilen kİsİmlarda altİ adet göl bulunmakta ve bu göllerin bir kİsmİ bir hayli derindir.
Bugüne kadar maĞara içinde pek fazla araŞtİrma yapİlamamİŞtİr. Sadece TRT program yapİmcİsİ Ertürk Yöndem Sugözü köyü ile ilgili yaptİĞİ bir program sİrasİnda maĞara içerisine kameramanlar eŞliĞinde girmiŞ ve maĞara giriŞi ile maĞara gölüne kadar olan kİsmİnİ gün yüzüne çİkarİp yayİnlamİŞtİr.
Anamur'un 500 m kuzey doĞusunda bulunan üĞü maĞarasİna diaklaz (çatlak)tan girilir. MaĞara içi fosil konumunda olup, küçük bir salondan oluŞur.
Anamur kumsallarİnda tespiti yapİlan 500 caretta caretta yuvasİndan 45.000 yavrunun yumurtadan çİkarak denize ulaŞtİĞİ saĞlanmİŞtİr.
Türkiye kİyİlarİnda 70 adet Akdeniz Foku (monachus monachus) saptanmİŞtİr. Bunlardan 25 adedi Mersin ilinin Anamur, Bozyazİ, Aydİncİk ilçeleri kİyİlarİnda yaŞamlarİnİ sürdürmektedir.
Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait Anamerium antik kenti günümüze kadar gelen eŞsiz metropolüyle yabancİ ziyaretçi akİnİna uĞramaktadİr. Selçuklu ve KaramanoĞullarİ'na ait Mamure kalesi dimdik ayaktadİr. Halen 50 yi aŞkİn ören yeri ise ziyaretçisini bekliyor.
Anamerium antik kentinde bulunan kilise mozayiĞinde bulunan kral Isaah (Ayseah) adİna düzenlenmiŞ betimlemede barİŞ simgelenmektedir. Kİbrİs'İn deniz aŞİrİ komŞusu olmamİz nedeniyle bu mozaikteki anlatİmİn bir anlamİ olsa gerek. Zamanİnda Kİbrİs-Girne barİŞ Şenlikleri Anamur'da yapİlmİŞtİr. DiĞer bir deyiŞle Anamur bir barİŞ kentidir.
 
BarİŞ kentine hoŞgeldiniz...
Anamur ve çevresinin roma döneminde bir dinlence ve tatil yeri olduĞu, Kanlİören'de
(Titiopolis) bulunan, Şam alayİndan emekli bir Roma askerine ait bronz belge kanİt oluŞtururu. Yine Anamerium'da bulunan holy (İncil) Apostelos kilisesi (5.Yüzyİl) yapİldİĞİnda Hz. İsa'nİn Paulus ve Barnabas'a adanmİŞtİr. Yeterli tanİtİm yapİlİrsa Anamur dini turizmdeki hak ettiĞi yerini de alacaktİr.
Forklorümüz ve yerel sanatçİlarİmİzla gurur duyuyoruz.
Anamur'un özgün kalan bir diĞer yönü ise, kendine has halk sanatçİlarİ ve yöreden derlenmiŞ oyunlarİ uygulayan halk danslarİ topluluklarİdİr. Türkiye de birçok kez birincilik getiren hak oyunlarİmİz ününü tüm dünyaya duyurmuŞtur.
 
MAMURE KALESİ
Mamure Kalesi, Antalya-Mersin karayolu üzerinde Anamur'a 8 km. uzaklİkta BozdoĞan köyü sİnİrlarİ içerisinde yer alİr. Üç bölümden oluŞan kalenin 39 kulesi camisi ve hamamİ bulunur.
Mamure kalesi bir çok Anadolu kalesinde olduĞu gibi antik temeller üzerine kurulmuŞtur. 1988 yİlİnda Anamur Müzesi MüdürlüĞünce yapİlan kurtarma kazİlarİnda M.S. 3 - 4. yüzyİllara ait. "Ryg Monai" adlİ fazla etkili olmayan Geç Roma kentine ait tabanlarİ mozaik döŞeli yapİ kalİntİlarİ ortaya çİkartİlmİŞtİr.
Mamure kalesi 14. yüzyİlda KaramanoĞullarİ tarafİndan önemli ölçüde onarİm gördüĞünden adİ. "Mamure" olarak deĞiŞtirilmiŞtir. Kale daha sonra 15 ve 16. yüzyİllarda küçük onarİmlar görmüŞ, 18. yüzyİlda Osmanlİlar tarafİndan yeni eklentiler yapİlmİŞtİr.
Şikari tarihine göre; Anamur ve TaŞelinin kafirler tarafİndan zapt ve harap edilmesi üzerine, KaramanoĞlu Mahmut bey (1300 1308 M.) beyleri ve 36.000 kiŞilik ordusuyla düŞmanİ bozguna uĞratİp, kaleyi ele geçirdiĞi ve yeniden mamur edip, adİnİ "Mamure" koyduĞu kaydİ geçer.
Yapİda, mazgal ve siperleriyle üst yapİ, alt kİsİmlarİ etek gibi geniŞleyen duvarlar görülür.
Kale birbirinden yüksek duvarlarla ayrİlmİŞ, doĞudaki iç avlu, batİdaki dİŞ kale, bunlarİn güneyinde kayalİklar üzerine inŞa edilmiŞ iç kaleden meydana gelir.
Güneyde, sahil kenarİnda, kuzey doĞuda baŞ kule olarak adlandİrdİĞİmİz yüksek ve çok katlİ gözetleme formlarİnda beŞ kule, köŞe burcunun yanİnda üst örtüsü tamamen yİkİlmİŞ fener kulesi yer alİr. İç avlunun kuzey batİ sİnİrİnİ oluŞturan yüksek surda deĞiŞik Şekilli yedi adet burç olup, bunlardan kuzey doĞu tarafİndakiler duvarla birlikte yİkİlmİŞlardİr.
DİŞ kalede çeŞmesi, depolarİ, sarnİçlar ve iŞlevini hala çözemediĞimiz bazİ yapİ kalİntİlarİ yer alİr.
Kaleden zamanİmİza gelmiŞ tek yazİt batİ cephe duvarlarİ üzerindedir. Yazİtta özetle; "KaramanoĞlu Alaaddin oĞlu Mehmet oĞlu Sultan İbrahim inŞa etti. Bu tarih Mükerrem Şevval ayİnda yazİldİ," yazİlİdİr.
Kale komutanİnİn veya dizdarİnİn konutu iç kale giriŞinin karŞİsİnda yer alİr.
 
Mamure Kale Camisi
Mamure kale camisi, Mamure kalesi içerisinde yer alİr. Yapİya basİk kemerli taŞ kapİdan girilir. Merkezi kubbeli yapİda, sekizgen tambura geçiŞ Selçuk üçgenine benzeyen pandantif bingilerle saĞlanmİŞtİr.
Camide, duvarlarda taŞ ve tuĞla sİralarİ uyum içinde örülmüŞ kubbeye geçiŞte ve saçaklarda tuĞladan tİrnak süsleri yapİlarak etki yaratİlmİŞtİr.
16. Yüzyİl Osmanlİ mimarisinin klasik öĞelerini taŞİyan caminin ilk yapİlİŞİ KaramanoĞullarİ'na aittir.
Caminin önünde yer alan küçük kemerlerle dekore edilmiŞ sarnİç beŞik tonozludur.
 
Mamure Hamamİ
Mamure hamamİ, Mamure kalesinin yol aŞİrİ kuzeyinde yer alİr. Hamamİn giriŞ bölümü yİkİlmİŞ, soĞukluk, İlİklİk ve sİcaklİk bölümleri saĞlam olarak zamanİmİza gelebilmiŞtir.
Küçük ölçekteki yapİ ahŞap hatİllarla desteklenmiŞ moloz taŞla inŞa edilmiŞtir.
Hamamİn iç bölümlerinde kubbeye geçiŞ üçgen pandantiflerle saĞlanmİŞtİr.
Yapİ zamanla tahrip olduĞu için sonradan yapİlan onarİm sİvalarİ duvar freskolarİnİn tahrip olmasİna neden olmuŞtur.
Yapİ Mamure kalesinin mamur edildiĞi tarihte KaramanoĞullarİ tarafİndan yaptİrİlmİŞ olmasİ gerek
 
DüŞlediĞiniz her ne ise...
Anadolu'nun en güney noktasİnda bir doĞa bahçesi olan Anamur'da mavi ve yeŞil bir Şenliktir. Çiçeklerle süslü zümrüt yeŞili daĞlarİ, akarsularİ ve pİrİl pİrİl deniziyle Anamur, cennetten bir köŞedir sanki. Hemen hemen her insanİn ömür boyu yaŞamak istediĞi bir coĞrafya vardİr, ayrİntİlarİ kiŞiden kiŞiye deĞiŞen bir coĞrafya... Kimi çamlar içinde bir daĞ köyü ister, kimi İssİz bir ada, kimi eŞsiz manzaralİ bir liman köyü....
Anamur'u gördüĞünüzde tasarladİĞİnİz tüm yaŞam biçimlerini duyumsar, huzur ülkesini keŞfetmenin sevincini yaŞarsİnİz. Kİsaca gidererek kararan dünyamİzda öz deĞerlerimizin korunduĞu yer olarak çİkar Anamur karŞİmİza.
Akdeniz bölgesinde bulunan Anamur İlçesi DoĞusu Bozyazİ, Batİda Antalya İline baĞlİ
GazipaŞa, Kuzeyde Karaman İline baĞlİ Ermenek İlçesi, Güneyde Akdeniz ile çevrilidir. İlçe merkezi Mersin'e 230 Km., Antalya'ya 265 Km., Karaman'a 230 Km., Kİbrİs'a 40 mil (76 km) uzaklİkta olup, Mersin-Antalya Devlet Karayolu üzerinde kurulmuŞ, yüzölçümü 1241 km² dir.
Orta Toros DaĞlarİnİn Akdeniz'e inen kollarİ ilçe topraklarİnİn içinden geçer.Bu nedenle arazi engebeli ve daĞlİktİr.
Kİyİdan 5-10 km içerlerde 500-1000-1500 metre yükseklikteki daĞlara rastlanmaktadİr. İlçemiz sİnİrlarİ içinde Alamos, KİzİldaĞ, Naldöken DaĞlarİ bulunur.
İlçe ekonomisine büyük katkİlarİ bulunan ormanlar 853 Km.2'lik bir yüzölçüme sahip olup, ilçe yüzölçümünün % 60'nİ teŞkil etmektedir.
Anadolunun Akdeniz'deki en güney noktasİ olan "ANAMUR BURNU" ilçenin 7 Km. batİsİndadİr.
Bugün ilçenin kurulduĞu Çorak ovasİnİn batİsİnda Sultansuyu, DoĞusunda Anamur Çayİ (Dragon) ilçenin iki önemli akarsuyudur. İlçenin iklimi karakteristik Akdeniz iklimi olup, yazlarİ sİcak ve kurak, kİŞlarİ İlİk ve yaĞİŞlİdİr.
Yİllİk yaĞİŞ toplamİ 1032 m³'dür. Yİllİk ortalama yaĞİŞlİ gün sayİsİ 75 gündür.